След като получава дипломата на учител, той дълги години преподава физика и математика в гимназия. Живее в малкото старинно руско градче Калуга недалеч от Москва. Константин Циолковски спада към онези видни мислители, които проникват през завесата на бъдещето. Ето формулата на гениалното му предвиджане:"Планетата е люлка на разума, но е невъзможно да се живее вечно в люлката." И по-нататък:" Човечеството няма да остане завинаги на Земята, но жадно за светлина и пространство, то отначало плахо ще проникне извън пределите на атмосферата, а след това ще завоюва околослънчевото пространство."
Може да се каже с увереност, че Циолковски предлага смело и оригинално решение за всеки космически проблем, което се потвърждава с убедителна математическа логика. Циолковски доказва, че земното привличане може да се преодолее само с помощта на ракетите и само с тях може да се покори космическото пространство. Той полага научните основи на изчисленията за движението им. Разработва конкретни принципи за конструиране на космически кораби и орбитални станции. Първи предлага идеята за съставни ракети, известни сега като многостепенни, без които изстрелванията на съвременни космически системи, които тежат тонове, биха били немислими. Изпреварвайки времето, Циолковски дори предсказва далечното бъдеще на космонавтиката, която от междупланетна ще се превърне в междузвездна и междугалактична. "Невъзможното днес ще стане възможно утре". Тези думи стават своего рода девиз на Константин Циолковски.
Във фонотеката на "Гласът на Русия" се пази един уникален запис на гласа на учения, записан през 1935 година. Тази година е последна в живота на Циолковски. Ето какво каза той:
"Сега съм точно уверен, че моята мечта за междупланетни пътешествия, теоретически обосновани от мен, ще се превърне в действителност, - казва ученият в речта си по радиото. - 40 години работя над реактивен двигател и бях сигурен, че разходките до Марс ще започнат само след стотици години. Но сроковете се променят. И може би още вие, казва ученият на сънародниците си през 1935 година, ще станете свидетели на първото извънатмосферно пътешествие."
В деня, в който е записан гласът на Циолковски, Юрий Гагарин, на когото предстои да стане първооткривател на космоса, е едва на 1 година. По онова време са млади и учените и конструкторите, които поемат щафетата на идеите на основоположника на космонавтиката и след 26 години ги реализират в метал, в реалните конструкции на ракетносителя и пилотирания кораб "Восток", с който човек за първи път е изстрелян в космоса. За близо 40 години, изминали след първия орбитален полет на Юрий Гагарин, продължил 108 минути, космонавтиката стремително измина пътя към многомесечни експедиции в големи орбитални станции. Тя стана не само изследователска, но и важна практическа област. Именно това развитие й предсказва Константин Циолковски, който изработи стратегията за последователно овладяване на просторите на Вселенната от човечеството. 
|