 |
 |       През 1610 година, години след героичната смърт на Джордано Бруно, по целия свят се разнася вестта за поразителните астрономически открития на италианския учен Галилео Галилей.
Името на Галилей е известно на учените по това време. Той се прославя със своите открития във физиката и механиката, но се интересува и от астрономия и е последовател на учението на Коперник. Галилей счита, че наблюденията и опита са върховото средство за опознаване на природата.
|
      Затова в астрономията той придава особено значение на наблюденията на небето.
Коперник, Бруно и техните съвременници са могли да видят в небето това, което позволява невъоръженото човешко око. Галилей е първият учен, който наблюдава небето с помощта на направена от самия него зрителна тръба. Първата тръба, с която Галилей започва своите наблюдения, увеличава само 3 (три) пъти. След време той я усъвършенства и достига до 32-кратно увеличение. С помощта на този самоделен телескоп той прави потресаващи за неговите съвременници открития.
Всяко от тези открития е нагледно потвърдено от учението на гениалния Николай Коперник. Наблюдавайки Луната, Галилей се убеждава, че на нея има равнини и дълбоки падини. А това означава, че лунната повърхност по своето устройство прилича на земната. Галилей открива четири спътника на планетата Юпитер и това откритие неопровержимо доказва, че не само Земята може да бъде център на въртене на небесните тела.
Наблюдавайки слънчевите петна, Галилей забелязва, че те се придвижват по слънчевата повърхност и достига до извода, че Слънцето се върти около своята ос. Вече се допускало, че въртенето около собствената ос имат всички небесни тела, а не само Земята. Но това не било всичко. Наблюдавайки звездното небе, Галилей се убеждава, че броят на звездите е много по-голям, отколкото се вижда с невъоръжено око. Огромната бяла лента на небето – Млечния път, при наблюдение в неговата зрителна тръба, се разделя на отделни звезди. Така се потвърждава смелата мисъл на Бруно за това, че звездите са безброй, което значи, че Вселената е безгранична.
Тези открития на Галилей са посрещнати с огромно удивление от неговите съвременници. Много години Галилей работи над своя книга, която успява с огромни трудности да издаде през 1632 година. В нея той обобщава своите открития, убедително показва безусловната правота на учението на Коперник и пълната несъстоятелност на системата на Птолемей. В отговор на появата на тази книга, римската църква привлича Галилей на съд. Насила заставен да се отрече от учението, че Земята се върти, Галилей е поставен под домашен арест, където през 1642 година умира. 
|
|
 |