Група от десетки до стотици хиляди звезди, които са физически близко една до друга, задържани от взаимната си гравитация и с предполагаем общ произход. Различават се два вида купове - разсеяни и сферични. Според съвременните оценки тяхната възраст е над 12 милиарда години.

     Сферичните звездни купове

     Сферичните звездни купове са гравитационно свързана концентрация от приблизително десет хиляди до милион звезди. Те образуват халото на Млечния път или на други галактики със значителна концентрация близо до галактичния център.
     Спектроскопичните изследвания на сферичните купове показва, че в тях тежките елементи са по-малко в сравнение със звездите от типа на Слънцето, които се формират в дисковете на галактиките. Това съвпада с предположението, че тези купове са формирани от първоначалното вещество в Галактиката в нейната ранна възраст. По този начин сферичните купове се считат за най-старите.

     Разсеяните звездни купове

     Разсеяните звездни купове са физически свързани групи от звезди, задържани заедно от взаимното гравитационно привличане и обикновено без точно определена геометрична форма.
     Счита се, че произлизат от големите космически облаци от газ и прах в Млечния път и продължават да орбитират през диска на галактиката. По време на тяхното орбитиране около галактиката, някои от техните членове се откъсват от купа. Затова и средното време на съществуване на разсеяните купове се определя за около 100 милиона години, много малко от тях могат да "навършат" до милиард години.