Битки
  Създаването на Българската държава в края на VII в. е едно от забележителните събития на Ранното Средновековие. Възникването й е резултат от сложните демографски, социално-икономически и политически процеси, протичащи в обширните територии на Евразия през епохата на Великото преселение на народите (IV-VII в.). Конкретната обстановка в Европейския югоизток в края на VII в. е основната причина за създаването на политическа организация от прабългари и славяни. За разлика от редица други варварски обединения България оцелява и заема достойно място в историята на Средновековна Европа. Според широко застъпената теза на проф. Васил Златарски Аспарухова България носи белезите на конфедерация, в която господстващо положение заемат прабългарите, а славянските племена запазват относителна самостоятелност. С активната си външна политика първите български ханове Аспарух (681-701) и Тервел (701-718) успявят да устоят на военния натиск на Византия и постигат юридическото признаване на България от страна на Империята. След управлението на последния хан от рода Дуло – Севар (738-754) обаче, България изпада във вътрешнополитическа криза. В историографията съществуват две основни обяснения за тази нестабилност на ханската власт през третата четвърт на VIII в. Според проф. Васил Златарски корените на кризата се крият в разразилата се “етническа” борба между прабългари и славяни. Тази борба довежда до създаването на две “партии” сред прабългарската аристокрация – “прабългарска” и “славянска”, всяка от които се стреми да наложи свои представител на престола.

Други историци като проф. Петър Мутафчиев поддържат становището, че разделението на прабългарското общество се дължи на различното отношение спрямо Византийската империя. Една част от него (с представители хановете Винех, Сабин и Паган) е склонна на отстъпки спрямо Империята, а другата (начело с хановете Телец и Токту) защитава пълната независимост на България. Тази независимост е твърдо отстоявана и от славянския елемент в държавата, за което свидетелстват данните за славянския княз Славун.

Така от 754-та до 768 г. на ханския престол се изреждат шест български владетели. Винех, Телец, Токту и Паган са убити при заговор, Сабин избягва във Византия, а съдбата на управлявалия само 40 дни Умор е неизвестна. Мощен катализатор на тази вътрешна нестабилност е политиката на император Константин V Копроним (741-775), който посвещава живота си на опити да унищожи България и организира 9 похода срещу нея. Тези походи са най-голямото изпитание за държавата от създаването й, но преодоляването им въпреки кризата в Българската държава е показателно за потенциала, който тя притежава. Управлението на следващите хановете Телериг (768-777) и Кардам (777-802) ясно показва, че Българската държава разполага с достатъчно обществени ресурси, за да превъзмогне сътресенията и да отстои позициите си на Балканския полуостров. След смъртта на император Константин V Копроним византийският натиск затихва. През 774 г. хан Телериг подпомага с 12-хиляден отряд славянското племе берзити в борбата му срещу Византия. Макар походът да е неуспешен, показателно е, че България отново минава в настъпление спрямо Империята. В същото време хан Телериг научава чрез хитрост имената на византийските шпиони в Българската държава и заповядва да бъдат убити. Въпреки това обаче, вероятно поради продължаващи боилски интриги, през 777 г. и на него се налага да избяга в Константинопол.

 
  Шумен 2006  
Разработено от Антоанета Рафаилова и Низан Невзатов