Азия Казакстан Узбекистан Киргистан Туркменистан Таджикистан. Монголия Северна Корея Корея Япония Китай Пакистан Непал Бутан Индия Бангладеш Мянма Лаос Тайланд Камбоджа Малдиви Шри Ланка Сингапур Бруней Малазия Индонезия Източен Тимор Виетнам Филипини Хонг Конг Тайван Макао
Азия
Сдържен Размер: 44,579,000 кв km (17,212,000 кв мили)

процента от Земя на Земята : 30%

Население: 3,879,000,000 (2005 източно стандартно време)


Като планетата най-големи сдържени, Азиатски покривки относно 30 Процента от landmass на света и включва (44) страни и подбрани острови и/или зависимости.

Значителните отличителни черти на Континент Азия включват най-високата планина на света , Mt Еверест в Непал (и Китай), издигайки се на 29,035 фута (8,850m). Това също така включва най-ниската точка на света , намерен в Мъртво море, Израел/Йордания, в 1,286 фута (392m) под морско равнище.

В допълнение, континентът включва света най- заселени страни, Китай и Индия; света най-дълго крайбрежие, света най-дълбоко езеро; Езерния Baykal, и някой от най- важните реки на планетата.

Линкове | За нас
Информация

За египтяните Азия (Сет-Шет) представлявала земите, които започват там, където свършва Синай и продължават на изток, простирайки се до безкрая като продължение на земите на великите цивилизации. Връзки с Азия се осъществяват още от праисторическия период; семитските завоеватели придават на египетския език завършен вид. Влиянията на културите от Близкия изток се чувстват осезаемо през додинастическия период и се появяват не толкова по мирен път на търговските контакти, колкото в резултат на нашествията. Връзките на Египет с Азия от историческата епоха са често от военен характер и за да се защитят от съседите разрушители на изрок, египтяните от Старото царство се изолират в богатата си долина, която за прекалено бедните съседи представлявала съсредоточие на изкушенията. Азия е необходима на Египет с богатствата, които той черпи от Сирия и Финикия: дървесина от Ливан, скъпоценни камъни, метали от първа необходимост като мед, бронз, сребро, а по-късно и желязо. В действителност, частта от Азия, която египтяните от Старото царство познавали, покривала Синай и крайбрежната ивица, населявана от ханаанците. Владетелите от Средното царство не разпростират по-далече обсега на своите връзки и чрез посредници опознават другата велика култура — месопотамската. Азиатските племена на хиксосите слагат край на разпадащия се Египет и основават разпростиращата се на два континента държава — на територията на Египет и Палестина (виж Ханаан). През Новото царство, завладявайки Азия, египтяните я опознават непосредствено и по-задълбочено. Палестина е превърната в провинция, финикийците и сирийците са покорени, а непознати дотогава далечни народи, както древни, така и млади, стават непосредствени съседи на египтяните: хетите на север, митанийците, при които фараоните от XVIII династия отиват да си търсят съпруги от царско потекло, на изток — асирийците и вавилонците, които изиграват огромна роля в египетската история. От Асирия ще пристигнат първите „ненавистни азиатци“, които ще се настанят по земите на „Та-мери“ (Обичаната земя — едно от имената на Египет), останала незасегната от основаването на Новото тиванско царство. С идването на персите азиатският свят се разрасва още повече и Египет остава само провинция в огромната империя, преди да извоюва отново независимост под управлението на чужди, но вече египтианизирани династии — Лагидите.


Малдиви

Пълно наименование - Малдивска република

Страната има площ 298 кв. км и е разположена на едноименен архипелаг в Индийския океан. Състои се от 26 атола, които обединяват 1 196 малки островчета. От тях 203 са населени. Повечето острови са обкръжени от коралови рифове. Най-високата точка е 3 метра.

Климат - екваториално-мусонен. Средните месечни температури са 24 - 30 градуса Сº. Валежи - около 2500 мм. Постоянни източници на вода няма.

Население - 290 хил. жит. Гъстота - 973.2 жит. На кв. Км. Естествен прираст 34. Средна продължителност на живота - мъже - 60 г., жени - 63 г.

Етнически състав - малдивци - 99.5 %, други - 0.5 %.

Официален език - малдивски (дивехи) с писменост на основа на арабската.

Конфесионален състав - мюсюлмани (сунити) - 98.4 %, индуисти - 0.8 %, други - 0.8 %. Градско население - 29 %.

Столица - Мале (65 хил. ж.). Други градове няма.

Административно деление - 19 атола (островни групи) и 1 столичен окръг.

По-важни исторически събития и дати - 1 в. - заселване на островите с индийци и синхали; ХII в. - образуване на Малдивско султанство; 1558 г. - страната е завзета от Португалия; 1573 г. - изгонване на португалците; 1650 г. - холандско владение; 1887 г. - протекторат на Англия; 26 юли 1965 г. - провъзгласена независимостта на султанството; 1968 г. - след референдум островите стават република.

Държавно устройство - президенска република. Президентът се избира пряко за 5 години и ръководи висшия изпълнителен орган - министерски съвет. Законодателният орган - меджлис е от 48 депутата (8 от тях се назначават от президента, а 40 се избират за 5 години).

Парична единица - руфия = 100 лаари

Стопанство - водещи отрасли - туризъм, риболов, каробоплаване и търговия. Добиват се бисери и корали. Отглежда се ориз, хлебно дърво, банани, манго, цитруси и птици. Промишлеността е представена от малки знаятчийски работилници, текстилни и рибо-консервни предприятия.

Транспорт - Международно летище - Мале.

Туризъм - добре развита инфраструктура. Годишно страната се посещава от 325 хил. туристи.

От София до Мале - 6 534 км


Начало Африка Европа Азия Б.Изток Америка Антарктида Австралия
Начало Африка Европа Азия Близък Америка Антарктида Австралия