Средно слънчево време
В течение на годината ректасцензията на Слънцето се изменя с 24h като нейното средно ежедневно нарастване е ▲α•=3min 57sec.Следователно средната продължителност на истинските слънчеви денонощия надвишава продължителността на звездните денонощия с 3 min57sec.
Средната продължителност на истинските слънчеви денонощия се нарича средно слънчево денонощие. Тази единица за време има постоянна продължителност и именно тя се използва в бита, като за краткост се нарича слънчево денонощие.
За да се измерва времето в рамките на средното слънчево денонощие се въвежда понятието средно екваториално Слънце. Това е математическа точка, която се движи равномерно по небесния екватор, прави пълен оборот по него за една тропическа година и съвпада с истинското Слънце в точката γ. Тъй като средното екваториално Слънце ежедневно се премества на изток с 3min57sec може да се изчисли неговата ректасцензия и съответно часовия му ъгъл t за произволен момент.
За начало на средното слънчево денонощие се приема долната кулминация на средното екваториално Слънце. Моментът на горна кулминация на средното Слънце се нарича средно пладне, а моментът на долната кулминация –средна полунощ.
Тогава средното слънчево време Тm се определя чрез часовия ъгъл на средното екваториално Слънце и се дефинира чрез сумата:
Т= tm +12 h,
където t m е часовият ъгъл на средното екваториално Слънце, изразен в части от средното слънчево денонощие.
Разликата между средното слънчево и истинското слънчево време
ŋ= Tm – T• = tm-t•
се нарича уравнение на времето.
Тъй като
t m=S-αm и t•= S-α ,
то
ŋ= α•- αm
Изменението на стойностите на ŋ в течение на годината е представено с плътна линия 1. Тя представлява сума от две синусоиди – с годишен и полугодишен период( пунктирната линия 2) дава разликата между средното слънчево и истинското слънчево време, дължаща се на неравномерното движение на Слънцето по еклиптиката.Тази част от уравнението на времето се нарича уравнение от ексцентрицитета. Синусоидата с полугодишен период (щрихованата линия 3) представлява разликата между средното слънчево и истинското слънчево време, дължаща се на наклона на еклиптиката към небесния екватор и се нарича уравнение от наклона.
Стойностите на ŋ могат да се изчислят за всеки ден от годината и се публикуват в астрономическите календари. Измервайки непосредствено часовия ъгъл на Слънцето и използвайки стойностите на от астрономическите ежегодници, може да се изчисли средното време:
Tm = T•+ŋ=t•+12h+ŋ
Средното слънчево време на Гринуичкия меридиан се нарича универсално време Т○.
В един и същ физически момент от време средните слънчеви времена за двама наблюдатели се различават с разликата в географските им дължини:
Tm1- Tm2 = λ2-λ1